Пројекат соларне енергије 2014/2015

За пројекат из Обновљивих извора  енергије искоришћен је један од основних природних извора – Сунчева енергија.

filipsl1

Ово је пројекат који представља дипломски рад ученика енергетског смера.

Иначе ово је наставак прошлогодишњег пројекта соларне енергије који је такође био дипломски рад ученика енергетског смера.

Пројекат служи за осветљење, и представља јединствени пројекат острвског типа у Србији, који су самостално ученици школе уз помоћ наставника остварили.

Соларни систем је инсталисане снаге 300 Wp. Соларни панели се налазе на крову школе окренути ка југо ‘истоку.

filsl2  filsl3

Са постављањем панела на крову школе, енергија  сунца се  претвара у електричну  енергију, која ће се користити за  осветљење приземља, мећуспрата и првог спрата школе.

filsl4  filsl5

Потрошачи који се користе за осветљење су ЛЕД траке укупне снаге 150 W.

Пројекат могу користити и генерације које долазе, јер век трајања соларног система је око 25 година.

Овај пројекат је оставaрен захваљујући ученицима одељења:

IV1E  – Електротехничар енергетике и

IV2E  – Електротехничар за термичке и расхалдне уређаје

Посебно се захваљујемо фирми  “СЕНА “ Cool ing systems –  из Крагујевца на           донацији

Захваљујемо се и проф. Филипу Драгашу – вођи пројекта, директору школе Ненаду Андрићу на великој подршци, свим осталим професорима коју су својим саветима допринели завршетку пројекта , као и домару школе Саши Милосављевићу.