,,Жива библиотека“-Толеранцијом до правилног избора

У оквиру пројекта Толеранцијом до правилног избора коју спроводи омладина ,,JAZAS-a“ у Првој техничкој школи, 07.03.2019. године реализована је активност под називом ,,Жива библиотека“. Циљ активности је смањење негативних стереотипа и предрасуда као кључних узрочника дискриминације у друштву.

,,Жива библиотека“ представља иновативну методологију за промовисање људских права, равноправности и борбу против расизма и ксенофобије. ,,Жива библиотека“ функционише баш као и права библиотека. Постоји једна разлика, књиге у ,,Живој библиотеци“ су људи, где читаоци и књиге имају прилику да уђу у прави дијалог. Књиге у оваквој библиотеци представљају групе људи (особе које су бивши осуђеници, слабовиде особе, особе са ХИБ-ом) које су често мета предрасуда и стереотипа и које су често жртве дискриминације и социјалне екскулзије.

Један од главних мотоа ,,Живе библиотеке“ је -Не цени књигу по корицама.

Посећеност и заинтересованост ученика Прве техничке школе је била велика.