МЕЂУНАРОДНИ ДАН ЗАШТИТЕ ОЗОНСКОГ ОМОТАЧА

ОБЕЛЕЖЕН ЈЕ МЕЂУНАРОДНИ ДАН ЗАШТИТЕ ОЗОНСКОГ ОМОТАЧА

Ученици Прве техничке школе, будући техничари за заштиту животне средине, обележили су 16.9.2021. године Међународни дан заштите озонског омотача. Израдом презентација и дискусијом на наведену тему, у условима онлајн наставе, указали су на значај озонског омотача на живот на земљи.

Овогодишња тема Међународног дана заштите озонског омотача је Монтреалски протокол одржава нас, нашу храну и вакцине хладним.

Montreal Protocol-keeping us, our food and vaccines cool.

Међународни дан заштите озонског омотача обележава се од 1994. годне, на дан када је потписан Монтреалски протокол (16.9.1987.) којим су предвиђене конкретне активности земаља и различити пројекти да би се заштитио озонски омотач. Протокол је ступио на снагу 1989. године.

Циљ обележавања Дана заштите озонског омотача је и подизање опште свести о потреби заштите озонског омотача који чува свет на Земљи од штетног ултраљубичастог зрачења и утиче на атмосферску расподелу температура и климу на планети. Сунчева светлост омогућава живот, а озонски омотач омогућава живот онакав какав знамо.