Чланови eTwinning пројектног тима MATH IS OUR LIFE Прве техничке школе, пре него што су кренули са израдом пројектних задатака, имали су следећи договор:
- Радити пројектне задатке на време.
- Бити љубазан, позитиван и бити подршка свом тиму у реализацији постављених задатака.
- Бити у контакту преко Twinspace-a са осталим члановима пројекта, из осталих земаља.
- Посећивати Twinspace два пута недељно.
Пошто смо на редовним часовима рачунарства и информатике научили о правилима понашања на интернету (интернет бонтон), ученици пројекта су у Word Art апликацији направили колекцију радова са речима које их асоцирају на правила лепог понашања на интернету (Netiquettes). Интернет бонтон састоји се од колекције радова ученика у Word Art-у од којих смо, гласањем свих чланова пројекта, одабрали најбољи и послали у Twinspace.
Посебна пажња је посвећена безбедности на интернету (e-Safety). Ученици су поновили основна правила безбедности, на часовима рачунарства и информатике :
- да не деле своје личне податке, ограничавају приступ налозима (подешавањем приватности на друштвеним мрежама).
- укључити додатни ниво заштите којим не дозвољавају и ограничавају апликацијама и платформама приступ личним подацима као што су: фотографијe, контакти, порукe….
- препоруке да HiperTektTransferProtocolSecure или https означавају странице које гарантују сигурност претраживања података преко њих.
- како препознати вршњачко насиље (Cyberbulling) и коме пријавити.
- правила лепог понашања на интернету (Netiquettes).
- прекомерна употреба интернета је такође опасна по здравље.
Поштујући ова правила безбедности и наши ученици су имали потписане дозволе својих родитеља за учешће у овом пројекту.
На ову тему направљене су презентације у веб алату Genially на часовима рачунарства и информатике, као вид пројектне наставе, са материјалом доступним на Twinspacу, као резултат наученог. Изабрана је и најбоља презентација ученице Иване Станковић I1g, која је требала да у себи садржи све горе поменуте елементе, и представљена је у оквиру Недеље против вршњачког насиља у Првој техничкој школи у сарадњи са педагогом школе Драганом Зарков. Ученичкој презентацији су присуствовали представници свих одељења првог разреда, у складу са мерама безбедности Ковида-19.
Организован је и међународни вебинар под именом “Safer Internet Day” 3.02.2021. на ову тему у којем су ученици узели учешће заједно са својим ментором Марином Николић. Потребно је напоменути да су се део ових активности реализовале за време онлајн наставе у складу са епидемиолошким мерама. На Дан безбедности на интернету, 9. фебруара, ученици су креирали постере у одговарајућој апликацији, од којих смо гласњем ученика у пројекту, одабрали најбољи и послали у Twinspace. Пре почетка свих активности ученици су попунили онлајн тест о нивоу свог знања о безбедности на интернету. На крају свих активности ученици су урадили онлине тест усвојености наученог о безбедности на интернету, који је био постављен на Twinspac-у, и његова евалуација која ће показати колико се ниво знања на дату тему после наведених актвности повећао.